Skip to main content

İşletme sahiplerinin kullandığı Google My Business (Google Benim İşletmem) hizmetini işletmenizin kurumsal bir sayfası olarak düşünebilirsiniz. İşletme kaydınızı ve yer ayarlarını yaptıktan sonra geriye işletmenizi tanıtan profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı ve video yükleme işlemlerini yaparak Google My Business hizmetini kullanabilirsiniz. Kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde yansıtmak ve yaptığınız düzenlemelerin daha iyi bir görünüme sahip olması için Google My Business Görsel Ölçüleri bilmeniz iyi olacaktır.

Google My Business Görsel Ölçüleri 2018

  • Profil Fotoğrafı: 250 x 250 px – minimum 120 x 120px maksimum 5200 x 5300 px 
  • Kapak Fotoğrafı: 1080 x 608 px – minimum 480 x 270px maksimum 2120 x 1192 px
  • Paylaşılan Fotoğraflar: 497 x 373 px – minimum genişlik 497 px  maksimum 2048 x 2048 px 

Görselleriniz 10 KB ile 5 MB arasında olalıdır. 

PNG ve JPEG formatları kullanılmalıdır. 

Google My Business Görsel Ölçüleri ‘nde görsellerin ya da fotoğrafların yüksek çözünürlük olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayrıca ilginize çekerse 2017 Sosyal Medya Görsel Ölçüleri nin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Update (Güncelleme) : 2018 Sosyal Medya Görsel Ölçüleri rehberi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Seçilen Fotoğraflar (Preferred Photos): 

Google my business ayarlarını yaparken yükleceğiniz profil fotoğrafı Google arama sonuçlarında sağ tarafta çıkan fotoğraftır. Fakat buraya yükleyeceğiniz fotoğraf Google sonuçlarında yer almayabilir, çünkü Google kullanıcı tecrübesini iyileştirmek için birden fazla faktörü göz önüne alarak gözükecek fotoğrafın hangisi olacağına kendisi karar vermektedir.

Bu faktörler; boyut, fotoğraf kalitesi ve fotoğraf içeriği olarak sıralanabilir. Google düz zemin üstüne logo koyulan bilgisayarda hazırlanmış görseller yerine, gerçek fotoğraflar kullanmayı tercih ediyor. Yaptığınız işle ilgili olan fotoğrafları daha fazla öne çıkarıyor ve sonuç sayfasında yer alan Google Business alanına bu fotoğrafları getiriyor. Ufak bir öneri. 😉 Fotoğraf yükleme işini diğer Google kullanıcılarına bırakmanızı tavsiye etmem. O fotoğrafların kalitesi ve içeriği kurumunuzu doğru yansıtmayabilir. Kendi profilinize kendiniz yükleme yapınız.

İşletmenize atıfta bulunan fotoğrafların arasından kendinize profil ya da kapak fotoğrafı da seçebilirsiniz. Yüklenen fotoğraflar kısmında o sayfada bulunan fotoğraflardan dilediğinizin üstüne gelip hemen sağındaki 3 noktaya tıklayarak, profil fotoğrafı ya da kapak fotoğrafı seç diyebilirsiniz.

google benim işletmem resim boyutları

Diğer Fotoğraflar: 

Google Kullanıcılarına yardım etmek amacıyla, işletmenin ne ile ilgili olduğunu daha net belirtmek için, başka fotoğrafları da sonuçlarında sunar. Bu fotoğraflar işletme binasının dışarıdan görüntüsü, binanın ya da ofisin içi, ortak kullanım alanları, yemekhane, toplantı odası vb. fotoğraflar olabilir.

İşletmenin ürün- hizmet ve çalışanlarını gösteren diğer fotoğraflar da sonuçlarda gösterilebilir.

Google çok fazla text / metin içerikli fotoğraftan hoşlanmasa da, eğer işletmeniz restoran, otel vb. ise menü ve fiyat listesi koymanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Google My Business İmaj Boyutlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google My Business Görsel Ölçüleri ‘nde imaj ve görselleri yüklerken şunlara dikkat ediniz:

  1. Fotoğraflarınızın telif hakkı başkasına ait olmamalı.
  2. Fotoğraflarınız ekran görüntüsü şeklinde olmamalı.
  3. Fotoğraf kalitesi çok düşük piksellerine parçalanmış olmamalı.

Not: Pornografik, şiddet içerikli ya da özel hayatı ihlal edici nitelikte fotoğraflar onaylanmamaktadır ve hesabınız silinebilir. 

Google My Business hesabınıza gidin.

2 Comments