Skip to main content

logo tasarımı

Logo tasarımı marka ve şirketler için önemli olduğu gibi tasarımcılar için de dikkat gerektiren çalışmalardır. Tasarlanan logo firmaya olumlu etki yarattığı kadar tasarımcıların başarılı bir portfolyo oluşturmalarında da önemli bir artıdır. Logo tasarımları her sektörde firma ve şirket için önemlidir. Marka ile bütünleşen logo hedef kitle üzerinde tanınmışlık hissi uyandırır. Özellikle şirketler için tasarlanan logolar çalışmalarında bu etkiyi yakalamak daha fazla önemlidir. Çalışmalarda istenen etkiyi yakalamak için de bazı kritik noktalar vardır.

Logo tasarımında firmanın yer aldığı sektörü çağrıştıracak bir sembol kullanmak gibi ufak dokunuşlarla çalışmanın başarı oranını artırır. Bu durum akılda kalıcılığı artırabileceği gibi firma ile bütünlük elde etmek anlamında da etkili olur. Artık baktığınız her noktada bir logo ile karşılaşmak mümkün. Durum bu olunca da logo tasarımlarının önemi daha net olur. Etkili bir logo tasarımı yapmak için ise 10 püf noktayı sizin için bir araya getirdim. İşte başarılı bir logo tasarımı için dikkat edilecek önemli noktalar!

1.      Rekabet Alanı Belirlemek

Pazar araştırması ile işe başlamalısınız. Logo yapılacak firma ya da marka hangi sektörde çalışma yapıyorsa öncelikli olarak bu noktaların araştırılması gerekir. Ayrıntılı bir pazar araştırması ile rekabet ortamını analiz etmek mümkün olur. Bu sayede daha geniş bir bakış açısı ile çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

2.      Soru ve Cevapları Belirlemek

Logo tasarlama adımları stratejik bir süreçtir. Sorular ve uygun cevaplar ile yolculuğunuza daha sağlam adımlarla devam edebilirsiniz. Bunun için de doğru sorular sormalı ve etkili cevaplar elde etmelisiniz. Tasarımda vermek istediğiniz mesaj nedir? Markanın sektörde nasıl bir farklılığı var? Markanın önem verdiği değerler nelerdir? Gibi sorular sizi doğru tasarıma ulaştırabilecek etkili sorular arasında yer alır. Sizler de bu formda sorular üreterek çalışma planınızı oluşturabilirsiniz.

3.      Uzun Süre Kullanılabilir Olmasına Dikkat Etmek

Logo tasarımları kısa aralıklarla değiştirilebilecek bir çalışma değildir. Logolar marka ve şirketlerin tanınırlığının en temel noktalarından biridir. Hedef kitle firmayı logo ve sloganları ile aklına kazır. Ayrıca bir firmaya olan aidiyet hissi da logo ile özdeşleşir. Böylece marka veya şirketin daimî olarak takipçisi olan kitle için logo, aidiyet hissi yaşatan bir olgudur. Logonun kısa aralıklarla değiştirilmesi oluşacak aidiyet hisse zarar verebilir. Bunun yerine uzun vadede tek bir logo ile yolculuğu sürdürmek daha doğru bir seçimdir. Tasarım aşamasında da bu noktaya dikkat etmek önemlidir.

logo tasarımında neler önemlidir

4.      Markanın Değer ve Yargılarına Önem Vermek

Logo tasarımında bir güncelleme söz konusu olduğunda bu nokta fazlasıyla önemlidir. Örnek olarak; bir sektörde uzun süredir varlık gösteren bir firmanın, kendisiyle özdeşleşen renk tonlarını birden değiştirmek markanın pazarda zarar görmesine yol açar. Dolayısıyla bu gibi durumlarda radikal değişiklikler yapmaktan kaçınmak gerekir. Bunun yerine yeni ve güncel bir tasarım yaparken markanın değerlerini ve oluşturduğu imajı dikkate alarak bir çalışma gerçekleştirmek daha doğru olur.

5.      Yazı Tipi Seçimi

Yazı stili seçimi logo tasarımının önemli noktalarından biridir. Özellikle yalın bir tasarım yapılacağı zaman yazı tipi tasarımın en önemli detayları olarak dikkat çeker. Bunu sağlarken de istenen etkiyi yakalamak için yazı tipi seçimine dikkat etmek gerekir. Seçeceğiniz yazı stilinin markayla özdeşleşeceği ve uzun yıllar markanın önemli bir yansıması olabileceği unutulmamalıdır.

6.      Özgünlüğü

Özgünlük, tasarım alanında çalışma gerçekleştiren kişilerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Logo konusunda ise bu dikkat iki katına çıkar. Çünkü sektörel bazlı bakıldığında çok fazla markanın alanında öncü konuma gelirken logolarından güç alır. Yeni logo tasarımı yapılacağı zaman ise alanında başarı kazanmış tasarımları çağrıştıracak içeriklerden uzak ve benzersiz bir çalışma gerçekleştirmek gerekir. Özellikle markaları çağrıştıracak yazı stili ya da renk paletleri kullanmak çalışmalara gölge düşürme olanağı vardır. Bunu engellemek adına çalışmalarda özgünlük kavramını ön planda tutulması gerekir.

7.      Akılda Kalıcılık

Tasarım alanında yapılan her çalışmada olduğu gibi logo tasarlarken de akılda kalıcı olması başarı oranını artıran etmenlerden biridir. Yapılan logonun bir defa görülmesinin ardından her karşılaşmada tanıdıklık hissiyatı oluşturması çalışmanın başarı oranını yükselten bir etkendir.  Bu doğrultuda ilk anda algılanabilen ve kafa karışıklığı yaratmayan detaylara tasarımda yer vermek önemlidir.

8.      Renk Seçimi

Firma ya da şirketler birçok değeri dikkate alarak kendi renk tonlarına kurumsal çalışmalarında yer verir. Ancak bu noktada çok renk karmaşası yaşamaktansa daha sakin ve uygun renk seçimlerine özen gösterilmelidir. Örneğin; başarılı bir logo tasarımında en fazla 3 renk tonunu kullanmak yapılan çalışmanın daha net bir görünüm sunmasında etkilidir. Bu sayede kullanıcılar logo tasarımı ile karşılaştığında aktarılmak istenen mesajın verilebildiği gibi akılda kalıcılık oranı da artar. İnsanlar logo tasarımına baktığında karmaşık bir tasarım yerine net ifadelerle karşılaşmalı ve tanınmışlık hissini yakalamalıdır.

9.      Farklılık Yaratmak

Tasarımda kullanılan detayları olduğu gibi kullanmak yerine birkaç düzenleme ile farklılık yaratabilirsiniz. Örneğin; tasarımda kullanılacak olan yazı tipini ve fontunu olduğu gibi çalışmaya eklemek yerine üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Aklınızda planladığınız logo tasarımı ile bütünleşecek şekilde yazı stilinde ufak dokunuşlarda bulunmak daha farklı bir tasarım için etkilidir.  Bunun için bireysel harf tasarımı, karakterlerin aralıkları, var olan stildeki simetrik bozukluklarını giderme ve harfler arasındaki bağlantıyı yumuşatmak gibi işlemler ile farklılık yaratabilirsiniz.

10. Yalın ve Basit Detaylar Kullanmak

Basit ve yalın bir tasarım ilk etapta akılda kalıcılık özelliği ile dikkat çeker. Bunun ardından ise kullanılabilirliği gelir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse yeni bir logo tasarlarken oluşturulan logonun hangi alanlarda kullanılabileceğini test etmek gerekir. Oluşturulan tasarım web sitesinde, sosyal medya hesaplarında, fiziksel bir tabelada kullanılacak şekilde olmalıdır. Bu doğrultudan bakıldığında yapılan çalışmanın son noktaya gelene kadar detayların en sade haline ulaşacak şekilde eksiltmeler yapılır. Minimalist tasarım tarzı logo çalışmalarında da benimsenebilir. Elbette bu noktada verilmek istenen mesaj ve kullanılan ayrıntıların anlamlarının kaybolmamasına dikkat edilir. Dolaysısıyla yapılan çalışmalarda bu detaya özen gösterilmelidir. Önemli olan unutulmaz ve kafa karıştırmayan bir logo tasarlamak önemlidir.

Yukarıda yer alan detayların her birisi başarılı bir logo tasarımında dikkat edilebilecek önemli noktalardır. Bu listeyi daha da artırmak mümkün ancak en önemli olarak görülen ayrıntılara bu içerikte yer vermeye çalıştım. Sizler de listeye eklemeler yapmak isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

logo tasarımı

Diğer yazılarım için instagram hesabımı ziyaret edebilirsiniz.