Skip to main content

FREELANCE GRAFİK TASARIM FİYATLARI

Selam, uzun zamandır gözlemlediğim üzere, çoğu insan grafik tasarım ihtiyacı olduğunda Google’da freelance grafik tasarım fiyatları nedir? Freelance grafik tasarım fiyat listesi gibi aramalar yapıyor. Bu gözlemlerime daha da devam edicem ve sonunda Freelance Grafik Tasarımcılar Derneği kuracağım, bu nedir Allah aşkına! Freelance grafik tasarımcılar sizlere sesleniyorum; Piyasayı katletmeyin! İşinize saygı duyun!

Burada böyle bir liste bulamayacaksınız. Bir ressama, “bu tablolar kaça satılıyor?” diye soru soruyor musunuz? Hayır. Siz niye ”ambalaj tasarımı yaptıracağım ne kadar olur”  diye merak ediyorsunuz? Piyasada fiyat araştırması yapanları anlıyorum tabii ki.  Ancak bunun bir liste fiyatı yok. Ona kalırsa 100 TL ödül ile yarışma açanlar vardı hala yapılıyor mu böyle şeyler bilmiyorum. Herkes emek emek logosunu  yapıyor yarışmayı düzenleyen sivri zeka içlerinden bir tane seçiyor 100 Tl’yi ona veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? SİZ DELİRDİNİZ Mİ? Oraya iş gönderen ya da bionlukta 10liraya logo yapan arkadaşlar lütfen mesleğinize saygı duyun.

Not: Freelance grafiker arayanlar buradan ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Freelance nedir kime denir nasıl denir o da burada: freelance tasarımcı

freelance grafik tasarımcı

Gelelim önerilerimize. Yıllardır grafik tasarımla ilgilenen, okulunu okumuş ve bu işten hayatını kazanan biri olarak ilk tavsiyem, işleriniz fiyatınızı belirler! Kendinizi olabildiğince geliştirinişinizi düzgün yapın, mümkün olduğunca free vector vs. gibi hazır materyallerden kaçının, karmaşık ve komplike tasarımlar yerine daha minimal ve sade tasarımlar yapmaya çalışın, kesinlikle kendinizi ve işinizi tanıtan bir portfolio hazırlayın – kişisel web sitesi portfolyo nasıl hazırlanır? –  karşınızdaki müşteriyi tanımaya, kim olduklarını öğrenmeye ve ne istediklerini iyi anlamaya çalışın, işe başlamadan önce “bu proje için bütçeniz nedir” diye sorun ve işi mümkün olan en erken ve en iyi şekilde teslim etmeye çalışın (ben hala işi acil olmayan bir müşteri görmedim).

Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi

Fiyat ve piyasa araştırmasına gelirsek;

Son zamanlarda freelance grafik tasarımcılar eskiye nazaran daha fazla tercih edildiği ve butik güzel işler ortaya çıkardığı için fiyatları da bu doğrultuda artış göstermiştir.
Örnek vermek gerekirse, bir katalog tasarım işinde forma üzerinden hesap yaparsanız 1 formayı 15 sayfa düşünerek 1.500 TL civarında fiyat teklifi verebilirsiniz.

freelance grafik tasarım fiyat listesi

Katalog Tasarım 24 Syf: 1.500 – 2.000 TL arası
Logo Tasarım (Kurumsal Kimlik): 5.000 – 10.000 TL arası
Web Site Tasarım: 5.000 – 10.000 TL arası
Broşür Tasarım: 2.000 – 5.000 TL arası
Banner ücreti adet: 200 – 300 TL arası
Afiş Tasarım ücreti: 300 – 500 TL arası
Ambalaj Tek Çalışma: 2.500 – 4.000 TL arası

Günümüz şartları için makul fiyatlar bu aralıkta gözükmektedir. Ancak bu fiyatlar taban fiyatlardır ve piyasa normali bu fiyatların üstündedir. Fiyat teklifi verirken burada yazılı fiyatların üzerinde çıkmanız size bir dezavantaj olmayacaktır. Unutmayın, tasarımınız iyi olduğu ve işinizi bir profesyonel gibi yürüttüğünüz sürece fiyatınızı kendiniz belirlersiniz.

Şimdiden hepinize kolay gelsin. 😉

Herhangi bir konuda sorularınız olursa bana ilişin, cevaplarım. 😉

One Comment

  • Designer dedi ki:

    Yalnız bu fiyatlar çok ciddi anlamda yüksek olan fiyatlar…

    Maalesef çoğu Grafiker arkadaşımız hazır olan template tasarımları editleyip haksız kazanç elde ediyor.. Bunları da ele almak lazım.