Skip to main content

iphone Şarjını Uzun Kullanma

iphone kullanıcılarının en sık karşılaştıkları problemlerin başında telefon şarjlarının çabuk bitmesi gelir. iphone sarjını uzun kullanma her iphone kullanıcısının isteğidir. Özellikle son gelen iOS güncellemeleri sonrasında iphone şarjının hızlı bitmesi problemiyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi iphone telefonlarda da zamanla şarj ömrü azabilir ve telefonunuzu gün içerisinde birden fazla kez şarj etmek durumunda kalabilirsiniz. Telefonunuzu sürekli şarj etmek yerine şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak, telefonunuzun ekran parlaklığını kısmak ve kullanmadığınız zamanlarda wi-fi ve Bluetooth özelliklerini kapatmak gibi telefonunuzun şarj ömrünü uzatacak ilk akla gelen çözümleri denemenize rağmen hala iphone şarjım hemen bitiyor diyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayarak telefonunuzu daha uzun şarj süresiyle kullanabilirsiniz.

1-Düşük Güç Modu Açın

iPhone sarjını uzun kullanma ipuçlarından ilki düşük güç modudur.  Bu özelliği kısa yollara eklediğinizde telefonunuzu kolayca düşük güç modunda alabilir ve şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlayabilirsiniz.

Düşük güç modunu açmak için;

Telefonunuzdan ayarlara girin

Denetim Merkezine tıklayarak düşük güç modu özelliğini kısa yollara ekleyin.

iphone şarjını uzun kullanma ipuçları düşük güç modu

2-Arka Planda Uygulamaları Yenileme Seçeneğini Kapatın

Arka planda uygulamaları yenileme seçeneğini kapatmak da telefonunuzun şarjınızın hemen bitmesini önleyecektir. Ayrıca bu özelliği kapatmak programların arka planda yenileme yaparak sürekli internet paketinizden harcamasını da önleyebilirsiniz.

Bu özelliği kapatmak için;

Telefonunuzdan ayarlara girin

Genel bölümüne tıklayın.

Arka Planda Uygulama Yenile sekmesine girin ve Kapalı seçeneğini seçin.

iphone şarjını uzun kullanma ipuçları arka planda uygulama yenileme

3-Konum Servisleri: Sadece Uygulamayı Kullanırken Olarak Değiştirin

Konum servisleri telefon şarjınızı en hızlı bitiren özelliklerden birisidir. Konum servisleri seçeneğini düzenlediğinizde konumunuza ihtiyaç duymayan uygulamalar için telefonunuz ekstra efor sarfetmeyecek ve şarj süreniz uzayacaktır.

Konum servisleri seçeneklerini düzenlemek için;

Telefonunuzdan ayarlara girin

Aşağıya inerek Gizlilik sekmesine tıklayın.

Konum servislerine girin ve konumunuzu kullanan uygulamalar için “Kullanırken” seçeneğini ve konumuza ihtiyaç duymayan uygulamalar için “Asla” seçeneğini seçin. 

iphone şarjını uzun kullanma ipuçları konum servisleri

4-İyileştirilmiş Pil Şarjı Seçeneğini Açın

Apple da iPhone telefonlarda şarj sıkıntısı olduğunu fark ettiği için son sürümlerinde iyileştirilmiş pil şarjı özelliğini devreye almıştır. İyileştirilmiş pil şarjı telefonunuz için ideal olan şarj ayarlarını otomatik olarak uygulamaktadır. Bu seçeneği açtığınızda telefon şarjınızın daha uzun süre gittiğini göreceksiniz.

Bu özelliği aktive etmek için;

Telefonunuzdan ayarlara girin

Pil sekmesini seçin

Pil sağlığı seçeneğine tıklayarak İyileştirilmiş Pil şarjı seçeneğini açın.

iphone iyileştirilmiş pil şarjı

5- Siri Önerilerini Kapatın

Otomatik Siri önerileri telefonunuzda daha önce sıkça tekrarladığınız işlemleri size sunan iyi bir özellik. Siri önerileri, anımsatıcı, banka transfer işlemleri, alarm vb. bildirimlerde bulunuyor. Fakat bu özelliği kullanmanız telefonunuzun şarjının da daha çabuk bitmesine sebep olur.

Bu özelliği kapatmak istiyorsanız;

Telefonunuzdan ayarlara girin

Siri ve Aramalar sekmesine tıklayın.

Açılan sayfanın aşağısında bulunan Siri Önerileri seçeneklerinin hepsini kapalı tutun.

Bu önerilerin hepsini uyguladığınızda iPhone şarjınızın daha uzun süre dayandığını göreceksiniz.

iphone şarjına siri önerilerinin etkisi

 

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen şarjınız hala çok çabuk bitiyorsa destek için Apple Support‘u ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca iPhone Hafıza Dolu Problemi yaşıyorsanız çözüm için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.