Skip to main content
iphone hafıza doldu problemi alternatif çözüm yolları

iPhone kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında iphone hafıza dolu problemi gelir. Bu yazımda hafıza doluluğu problemine çözüm olabilecek alternatif yöntemlerden bahsedeceğim. Size en uygun yöntemi belirleyip dilediğiniz seçeneği uygulayarak iphone hafıza doldu problemine çözüm bulabilirsiniz. Sunacağım yöntemlerin bazıları ürün satın almanızı gerektirirken bazıları ücretsiz olarak sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır. Şimdi çözüm yöntemlerine gelelim;

1. iPhone Hafıza Temizliği

iPhone hafıza dolu problemi yaşıyorsanız ilk akla gelecek çözüm elbette ki iphone hafıza temizliği yapmanız olacaktır. Telefonunuzda bulunan gereksiz gördüğünüz her türlü uygulama, fotoğraf, video ve dökümanı telefonunuzdan silerek iphone hafızanızda yer açabilirsiniz. Tabii ki bu çözüm sizin için geçerli değilse veya zaten bu işlemi gerçekleştirmenize rağmen telefonunuzda hala yeterli alan yoksa yazımdaki diğer alternatif çözümlere göz atabilirsiniz.

2. Google Fotoğraflar Uygulaması

Eğer bir Gmail hesabınız varsa Google Fotoğraflar Uygulamasından faydalanarak telefon hafızanızda bulunan fotoğrafları uygulama içine yedekleyerek alan kazanabilirsiniz. Fotoğraf ve videolarınızın iPhone hafızasında oldukça fazla yer kapladığınız düşünürsek bu işlemi yapmak telefon hafızanızda oldukça geniş bir alan kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken tek şey Google Fotoğraflar uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra, telefonda bulunan video ve fotoğrafların tümünü Google Fotoğraflar uygulamasına yedekleyip, sonrasında telefonunuzdan silmek.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, Google size ücretsiz olarak sadece 15 GB alan sunmaktadır. Eğer fotoğraf ve videolarınız 15 GB’lık alanın üzerindeyse bir sonraki çözüme göz atabilirsiniz.

3. Google Depolama Alanı Satın Alma

Google kullanıcılarına 15 GB ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. 15 GB’lık ücretsiz alan sizin için yeterli değilse veya yedekleyeceğiniz fotoğraf ya da videolarınız 15 GB’lık alanın üzerindeyse Google’dan Depolama alanı satın alabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzda yer kaplayan fotoğraf ve videoları Google Fotoğraflar Uygulaması üzerinden satın aldığınız alan içine yedekleyebilirsiniz. Yedeklediğiniz fotoğraf ve videolarınızı telefonunuzdan silerek iPhone telefon hafızanızda boş alan yaratabilirsiniz. Google depolama alanı satın almak iPhone hafıza doldu problemi için çözüm olabilir.

Google Depolama Alanı fiyatlarını görmek ve satın almak için bu linkten faydalanabilirsiniz: Google Depolama Alanı Satın Alma

13 Aralık 2020 Tarihli güncel Google Depolama alanı aylık ödeme planı şu şekildedir:

100 GB: 5,79 TL

200 GB: 11,59 TL

2TB: 28,99 TL

4. iCloud Alanı Satın Alma

Telefonunuzdaki fotoğraf ve videoları başka bir uygulamada yedekleme ve sonrasında telefonunuzdan silme fikri sizin için uygun değilse iCloud alanı satın alma tam size göre bir çözüm. iCloud iPhone üzerindeki fotoğraf, video ve diğer verilerinizi otomatik olarak yedekleyen bir Apple çözümüdür. iCloud alanı satın alarak iPhone hafıza doldu problemine çözüm bulabilirsiniz.

iCloud depolama alanı nasıl alınır? Nasıl kullanılır ve daha fazlası için ziyaret edebilirsiniz: iCloud Saklama Alanı

13 Aralık 2020 Tarihli güncel iCloud alan aylık ödeme planı şu şekildedir:

50 GB: 6,49 TL

200 GB: 19,99 TL

2 TB: 64,99 TL

5. iPhone USB Bellek

iPhone telefonunuzda yer açmak için bir depolama alanı satın almak istemiyorsanız, fotoğraf, video ya da belgelerinizi hem yedeklemek hem de başka bir bilgisayara aktarmak istiyorsanız iPhone’a özel yapılan USB Bellek tam size göre bir çözüm olacaktır.  SanDisk’in iPhone için özel olarak ürettiği harici alan sunan bu belleğin bir ucu iPhone telefonun sarj girişi ile uyumlu iken diğer ucu usb giriş ile uyumludur. Bu sayede hem telefonunuzda hem bilgisayarınızda rahatça kullanabilirsiniz. Bu USB belleği yanınızda her daim taşıyabilir istediğiniz anda kullanabilirsiniz.

128 GB ve 64 GB olarak farklı alan seçenekleri ile mevcut olan SanDisk’in 13 Aralık 2020 tarihli güncel fiyatı:

128 GB 284 TL

64 GB 181 TL

Trendyol sitesindeki ürün linki  | Hepsiburada siteisndeki ürün linki

Diğer Yazılarımı İncelemek İçin

Emre Alkaç – Freelance Grafik Tasarımcı