Skip to main content

Neye sahip olacaksak ucundan kulağından bir kesik alınıyor ya artık. Yoksa para nasıl kazanılacak?

Bilgisayar alırsın ama seneye aynı modelde büyük ekran ya da ‘ram’ falan eklenmiştir. Sen tekrardan alırsın… Telefon alırsın, bir kaç aya yenisi çıkar sen gidip tekrar alırsın ondan. Lüks düşkünüyüz ya hani.. Bunları aldın kullandın, güzel. İnternette şart şimdi. İnsanı çileden çıkaran kısım da burada kendini göstermeye başlıyor.

Dünya tarihini yönlendiren insanların karakter yapılarının nereye doğru gittiğini, ülke ülke internetin nasıl kullanıldığını, ülkemizde kullanıcıların nasıl oldukları gibi bir çok şeyi farketmemize yardımcı oluyor aslında internet. Böyle bir cümleye de gerek yok aslında anlamın kolaylaşması için şu tabir daha yerinde olacaktır, kim neyi nasıl ‘parmaklıyor’ internetten görüyorsunuz. Sadece benim kullandığım internet, anlatacağım gibidir umarım.

Öncelikle Turksat’ın, Telekom’un sözde sağladığı internet servisi hiç bir zaman resmi evraklardaki hızında değil. Olayın temeli zaten bok! Herhangi bir hız düşümünde onları aradığınızda müşteri numarası falan istiyorlar kaç haneliyse, kafadan sıkın ve bu numara doğru diyin, bu sayede beklemeden o dangalaklarla görüşebiliyorsunuz. Bankada ve gsm servislerinde de aynı şey geçerli. Sonra oldu falan başlarından atıyorlar. Sen hala karşılığını alamadığın hizmet için aynı parayı ödüyor oluyorsun tabiiki.

Hadi internetin bir sayfa açabilecek kıvama geldi diyelim, internette keyfin için neler yaparsın? Ben en basiti film izlerim. ‘Online izle’ olayı moda ya, indirmeden izleyeyim diyorsun. Düşünülünce güzel fikir, zaten izlerken bilgisayar onu indirmiş oluyor. Ama host parasını bulan herkes ülkemizde dizi izleme, film izleme için siteleri açıyor. Kaç tane site varsa hepsine baktım ve her sitede, izlenemeyen filmler, senkronizasyon problemleri, türkçe dublaj diye konulan film on cümle türkçe 2 cümle ingilizce ya da her ne dildeyse. Alt yazılıysa eğer herkes kendine göre çeviri yapıyor, anlamadığı yerleri de boş bırakıyor adam. Garip olan taraf, ‘HD’ falan diye afilli afilli konulan filmlerin 720p olması gerekirken (en düşük), galiba biz bilmiyoruz yüksek kalitenin anlamını filmlerin 480p olduğunu bile söyleyemem. Ses bozuk görüntü bozuk her bok bozuk. Canını sıkmamak için ordan oraya ordan oraya giderken, ayrı pencerede açılan reklamlar, fare imlecine yapıştırılmış facebook beğen tuşu, zorunlusun ha öyle beğenmemek gibi bi lüksün yok siteyi! Bir de karı kız reklamları var Selam ben Jale Okşan falan gibilerinden, hala onlara tıklayan var mı be yahu? Msn penceresi açılır sağ alttan falan.. Sonra online izlemek kasıyor bakıyorsun, ben gideyim ‘torrent’ yada hotfile falan kullanıp indireyim diyorsun, hotfile rapid fileserve uploading fln bunlarda da hesap almak için para vermen gerekli ‘vermezsen biraz kasar indirmen hajı’ diyorlar. Sineye çekiyorsun paran varsa bastırıp havanı atabiliyorsun. O da yoksa ‘torrent’ denilen şeyi indirmek istiyorsun ‘ulan hepsi mi fake olur’ diyorsun evet evet çoğu öyle. Bir zihniyet neden bir filmin yerine başka bir film koyar sırf eğlenmek için mi acaba? Oradan da indiremiyorsun çünkü yapılan şeyi yüksek kaliteli eli sesi yüzü düzgün şekilde izlemek için indirmen gerekiyor. İNDİREMİYORSUN! Bir saatlik film için 2 saat harcıyorsun. Zaman paradan değerli kusura bakmayın! En son çağre bulduğunla yetinmen, ya da televizyona gelmesini bekleyip izlemen. Sen kötü etkilenirsin diye orasını burasını da sansürlüyorlar. Herkesin yaptığını bizden saklıyorlar güya…

Bir konuyla ilgili yazı, makale bir şey arıyorsun. Öncelikle sağlıklı bilgiye Türkçe ulaşman imkansız. Bizim insanımız bilgiyi, ödev sitesi, tez sitesi gibi web siteleri açıp doçentlerin doktorların yazdığı şeyleri parayla satarak paylaşıyorlar. ‘Gold üyelik’ falan almak gerek. Tabii ya nasıl unuttum paramı harcayacak yer lazımdı. Gerçi bilgi için hocalarına soru sorduğunda öğle yemeğine yetişmeye çalışırlarsa öğrenci napsın para verir tabi oraya buraya.. Birazcık şanslıysanız bulursun belki, yine biraz zaman harcamak gerek. Bazı şeyleri Türkçe ve İngilizce aradığınızda aldığınız sonuç içler acısı, sanki ben Mars’ın internetini kullanıyor gibi hissediyorum.

Bir şey daha var, web siteleri, ve ilaç sektörü galiba bizim şeyimizi bizden çok düşünüyorlar! Kaç cm? Boyu mu kısa? Daha çok şey var anlatılabilecek. Nisan 1993 yılından itibaren ülkemizde internet var. Evet evet var. hatta saniye bölü 5,8,10 20 falan öyle de hızlı kullanırız yani. 20si 10dur 5i 2dir.

Zaten girecek web sitesi yok, birde senin benim yerime karar veren yöneticilerimiz var! Ne haddimize, hangi siteye girelim? Şu penis, hatun, partner reklamları olmasın, bastımı açılsın, içinde yazı olsun öyle görüntülü falan bir şeye gerek yok yavaş ya internet zaten işte bunlara göre var mı tavsiye ettiğiniz web sitesi?

En büyük icadı katleden insanlık, hay ben sizin ……..  

3 Comments

  • hüseyin dedi ki:

    arkadaşım film indirmekten sen anlamıyosun anlaşılan bu bir ikincisi sityelerde reklam olmasa o site nası ayakta kalcak bununda farkında deilsin bu iki üçüncüsü böle bir yazıyı yazabilen zihniyet değil internet gökten gökteşı arkadaşlık etmeye gelse evine onada garip dandirik sebepler üretir. Üretken bi insansın yani:D

    • ivanbelarus dedi ki:

      iyi ya zaman ayırıp okuyup yorum yazmışsınız teşekkürler 😉