Skip to main content

Freelance Grafik Tasarım Fiyatları

Selam, uzun süren araştırma sonucu çoğu kişinin farklı farklı sitelerde freelance grafik tasarım fiyatları nedir? Freelance grafik tasarım fiyat listesi gibi internette aramalar yaptığını gördüm. Az daha araştırmalarıma devam edeyim zaten Freelance Grafik Tasarımcılar Derneği kuracağım, bu nedir kardeşim! Piyasayı katletmeyin! İşinize saygı duyun! Beklediğin gibi bir liste bulamayacaksın. Bir ressam, “tablolar kaça satılıyor?” diye soru soruyor mu? Hayır. Siz niye ambalaj yapacağım ne kadar sizce diye merak ediyorsunuz. Piyasa fiyat araştırması yapanları anlayabiliyorum ancak bunun bir liste fiyatı yok. Ona kalırsa 200 TL ödül ile yarışma açanlar vardı hala yaşıyor mu onlar bilmiyorum da, herkes logo yapıyor ‘zeki’ arkadaş içlerinden bir tane seçiyor 200 Tl’yi ona veriyor. SİZ DELİRDİNİZ Mİ? Oraya iş gönderen arkadaşlar da sıkıntılı. Ya da bionlukta 10 liraya logo yapanlar gibi…

freelance grafik tasarım fiyat listesi 2017

Neyse, liste uzayıp gider böyle. Gelelim tavsiyelerimize. Yıllardır grafik tasarım ile ilgilenen ve bu işten hayatını sürdüren biri olarak ilk tavsiyem, fiyatınızı işleriniz belirler! İşlerinizi olabildiğince geliştirin, mümkün olduğunca free vector vs. gibi durumlardan kaçının (çok acil 200 liralık iş gelirse yap geç, o başka 🙂 ), çok karışık işlerden yana daha minimal tasarımlar yapmaya çalışın, kendinizi tanıtan bir portfolio kesinlikle hazırlayın – kişisel web sitesi portfolyo nasıl hazırlanır? –  karşınızdaki müşteriyi iyi tartın ve kim olduklarını iyi anlamaya çalışın, işe başlamadan önce “bu iş için ya da proje için ne kadar bütçeniz var” diye sorun BU ÖNEMLİ nedenini sonra anlatacağım, işi olabilecek en erken şekilde teslim etmeye çalışın (ben hala işi acil olmayan bir müşteri ile çalışmadım). Diğer tavsiyelere zaman buldukça ekleme yapmaya çalışacağım.

 

Gelelim fiyat ve piyasa araştırmasına;

Freelance grafik tasarımcılar artık daha çok tercih edildiği ve butik güzel işler ortaya çıkardığı için fiyatları da aynı oranda artış göstermiştir.
Örneğin bir katalog tasarım işinde forma üzerinden hesap yaptığınızda 1 formayı (15 sayfa) 1.500 TL civarında fiyat teklifi verebilirsiniz. Eskiden olduğu gibi 500 – 600 TL’ye katalog tasarımı devri bitmiştir.

Katalog Tasarım 24 Syf: 1.500 – 2.000 TL arası
Logo Tasarım (Kurumsal Kimlik): 5.000 – 10.000 TL arası
Web Site Tasarım: 5.000 – 10.000 TL arası
Broşür Tasarım: 2.000 – 5.000 TL arası
Banner ücreti adet: 200 – 300 TL arası
Afiş Tasarım ücreti: 300 – 500 TL arası
Ambalaj Tek Çalışma: 2.500 – 4.000 TL arası

Şuan için makul fiyatlar bu aralıkta gözükmektedir ancak, bu fiyatlar taban fiyatlardır piyasa normali bu fiyatların üstündedir. Doğal olarak fiyat teklifi verirken burada yazılı fiyatların üzerinde çıkmanız size bir dezavantaj olmayacaktır.

Piyasada 50.000 TL’ye kurumsal kimlik tasarımı yapılmaktadır. Freelance olmanız dezavantaj yaratabilir ancak iyi bir pazarlıkla makul ücretlerde güzel işler yapabilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin. 😉

fiyat teklifleri konusunda sorularınız olursa yorum atabilirsiniz, cevaplarım. 😉

2 Comments

  • Kübra Can dedi ki:

    Merhaba, armut uygulamasında kendime bir profil oluşturdum ve biraz önce ilk iş teklifi geldi. Logo tasarımı yapacağım teklif Aksaray ilinden geldi çok fazla bir bütçe ile kaçırmak istemiyorum açıkçası sizce en uygun fiyat nedir ilk işim için?

    • ivanbelarus dedi ki:

      Merhaba Kübra! Logo tasarım işi tam bir kurumsal kimliği kapsamıyorsa sadece logo ile bitireceksen, 1500 2000 TL teklif edebilirin. Ancak armut vs gibi sitelerde 100 liraya da logo yapan vardır. Bu nedenle o sitelerde iş koparmak zor diye düşünüyorum. Görüşmek üzere kolaylıklar dilerim. 🙂