Skip to main content

Grafik tasarım alanı birçok modern görsel sanatları bir araya getiren önemli bir sektör haline geldi. Grafik tasarım çalışmaları günümüzde marka ve işletmelerin büyümesinde de önemli bir yere sahiptir. Bu alanda yaptığı grafik tasarım çalışmaları ile geçmişte günümüze  tasarımcılara ilham olmuş pek çok isim mevcut. Ben de sizler için grafik tasarım sanatına yön vermiş olan tüm zamanların en iyi 7 grafik tasarımcısı listesini oluşturdum.
Listede yer alan isimlerin her birisi logo tasarlayan, dergi ve afiş tasarımıyla uğraşan ya da tipografi tasarımları ile ön plana çıkmayı başaran kişilerdir. Bu isimlerin dışında da pek çok önemli kişinin adını sayabiliriz. Ancak ilk etapta genel olarak kabul görmüş isimlere öncelik vermek istedik. İşte sizin için bir araya getirdiğimiz modern grafik tasarım çalışmalarında katkıları bulunan önemli isimler;

Michael Bierut

1.Michael Bierut

Grafik tasarım alanına en iyilerden birisi olan Michael Bierut, New York merkezli tasarım eleştirmeni ve eğitmen olarak dikkatleri üzerine çeken bir isim. Erişebilir tasarım konusunda öncülük etmesi ile tanınan Bierut, karmaşık ve okunması zor yazı stillerine çalışmalarında yer vermesi ile bilinir. Cincinnati Üniversitesi’nden iyi bir derece ile mezun olan Bierut, Yale School of Art bünyesinde sanat eleştirmenliği yapmıştır. Aynı zamanda Yale School of Management ‘ta öğretim görevlisi olarak tüm bilgi birikimini paylaşmıştır.

Chip Kidd

2. Chip Kidd

Listemizde ikinci sırada kitap kapakları tasarımları ile bilinen Chip Kidd yer alıyor. Alfred A. Knopf yayınevi için oluşturduğu kitap kapakları tasarımcıya şöhret kazandıran çalışmalardır. Kidd’in asıl tanınmasında etkili olan nokta ise Jurassic Park kitabına yaptığı tasarımdır. Kidd’in en önemli özelliği yaptığı çalışmaların imza niteliği taşımamasıdır. Profesyonel olarak grafik tasarımcılığının yanı sıra yazar, öğretim görevlisi ve müzisyen olarak ile uğraşan Chip Kidd halihazırda Amerika’da yaşamanı devam ettiriyor.

Massimo Vignelli

3. Massimo Vignelli

Geçtiğimiz yüzyılın en çok bilinen tasarımcılarından olan Massimo Vignelli, kendisini bilgi mimarı olarak adlandırır. Ayrıca “Bir şeyi tasarlayabilirsen her şeyi tasarlayabilirsin.” Sloganı da tasarımcının çok farklı alanlarda çalışmalar yapmaktan hoşlandığını vurgular nitelikte. New York’ta eşiyle birlikte kurduğu Vignelli Associates tasarım firmasına sahip olan Massimo Vignelli aynı zamanda modernist sanat anlayışına sıkı sıkıya bağlıdır. 2014 yılında hayatını kaybeden Vignelli’nin portfolyosunda kurumsal kimlikten iç mekan tasarımlarına kadar farklı alanlarda çalışmalar bulunuyor.

Hermann Zapf

4. Hermann Zapf

Hattat ve yazı tasarımcısı olarak listemize dahil olan önemli bir isim de Hermann Zapf Almanya’lı bir tip tasarımcısıdır. Yaptığı çalışmaları ile tipografiye değişiklik katan Hermann Zapt, Palatino ve Optima gibi yazı stillerini tasarlamıştır. Hermen Zapf klasik yöntemlerden ziyade bilgisayar çalışmalarına ağırlık veren bir tasarımcıdır. Aynı zamanda çalışmalarında kullanmak üzere bir dizi bilgisayar aracı da geliştirmiştir.

Ivan Chermayeff

5. Ivan Chermayeff

Amerika’nın en önemli grafik tasarımcıları arasında gösterilen Ivan Chermayeff logo tasarımları ile ön plana çıkar. Sanatçının yapmış olduğu NBC, Mobil, National Geographic, Xerox, Smithsonian, State Farm en çok bilinen ünlü logo tasarımları arasında gösterilebilir. Yale Üniversitesi mezunu olan Chermayeff, Chermayeff & Geismar & Haviv ajansının ortaklarından biridir. Ayrıca, çalışmaları arasında Türk markaların da bulunduğu tasarımcının en çok bilinen logoları arasında Koç grubu, Arçelik, Opet, Aygaz gibi önemli markalar yer alır.

Susan Kare

6. Susan Kare

Çağdaş grafik tasarım sanatçıları arasında gösterilen Susan Kare 1980’li yılların en ünlü tasarımcılarından biridir. Apple ve Steve Jobs ile çalışmalar yapmış olan Kare, modern işletim sistemi ara yüz tasarımında önemli çalışmalara imza atmıştır. Çalışmalarında tasarımı teknoloji ile harmanlayan profesyonel düzeyde bir tasarımcıdır.

April Greiman

7. April Greiman

April Greiman grafik tasarım sektörünü bağımsız bir çalışma alanı olarak kabul görmesinde etki sahibidir. Ayrıca April Greiman teknolojiyi kullanmak konusundaki çabalarından dolayı da destek görmüştür. Bilgisayarların yalnız bilgi işlem görevi görmesinin dışına çıkmasında ve tasarım yaratıcılığı aracı olarak kullanılmasında Greiman’ın etkilidir. Ayrıca grafik tasarım tarihçileri için April Greiman dijital ve analog çalışmaları ile modern ve postmodern akımları arasında köprü görevi görmektedir.

Son zamanlarda freelance grafik tasarım olarak evrilen ve günümüzde de etkisini artırarak ilerleyen grafik tasarım alanından önemli olarak gördüğümüz isimlere öncelik vermeye çalıştık. Sizler de çalışmalarınızda ilham aldığınız isimler varsa yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz.