tehlikedeki diller son sesler logo
son sesler last voices web sitesi

Her 14 günde bir dil ölüyor. ‘Bir dilin ölümü bir milletin ölümüdür’ diyen David Crystal, ‘Dillerin Katli’ kitabında bu müthiş olguyu tüm gerçekliğiyle ele almaktadır. UNESCO’nun araştırmalarına göre günümüzde 6.700-7.000 civarında farklı dil, ait oldukları konuşurlarının birer hazinesi olarak varlıklarını sürdürmekte. Ancak bunların büyük bir kısmı bu yüzyılın sonunu göremeyecek.

Tehlikedeki Türk Dilleri Projesi, ‘Son Sesler-Last Voices’ web sitesi ile varoluş mücadelesi veren çok sayıda Türk dilini gündeme taşımakta ve bunlarla ilgili bilimsel çalışmalar yapılmasını sağlayarak onları belgelemeye, belki de ömürlerinin biraz daha uzamasını sağlamaya çalışmaktadır.

Bir dilin yok olmasıyla, o dilin içinde saklı tüm bilgiler, deneyimler, atasözleri ve masallar kaybolur ve bir dilin hafızalardan silinmesi, koca bir kütüphanenin yanıp kül olması gibi, insanlık adına çok önemli bilgiler tarihin sonsuzluklarında kaybolup gider. İşte Son Sesler-Last Voices sitesi, bu dillerin son sesleri duyulmadan önlem alınması ve yapılabilecek ne varsa yapılması için kurulmuştur.

http://tehlikedekidiller.com/

siteyi incele

Projenin Kurumsal Kimlik çalışması ve web site düzenlemesi Emre Alkaç’a aittir.