sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde sosyal medyanın insanların hayatına etkisi her geçen gün biraz daha artarken, kurumlar da pazarlama stratejilerinde sosyal medya yönetimine daha fazla yer vermeye başladılar. Sosyal medyayı etkin ve doğru kullanan şirketler emeklerinin ve yatırımlarının karşılığını fazlasıyla alıyorlar. Sosyal medya mecralarına aşina olmak ve aktif kullanmak son derece yaygın olsa da, kurumlar için doğru sosyal medya yönetimi profesyonel ekiplerin danışmanlığıyla ele alınması gereken kurumsal bir hizmettir.

Doğru sosyal medya yönetimi birkaç basamaktan oluşur. Bu basamakların ilki ve en önemlisi doğru sosyal medya yönetim stratejisinin geliştirilmesidir. Doğru sosyal medya stratejisi kurumunuzun sektörüne, hedef kitlesine ve marka değerine uygun olarak belirlenip, yine bu kapsamda geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. 

Kurumunuzun sektördeki yerini belirlemek ve geliştirmek için rakip analizi yapılabilir ve gerek sektördeki yerinizi korumak gerek ilerleme kaydetmek için sosyal medya mecralarından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya yönetimi hizmetinin web sitenize artı değer katması, kurumsal kimliğiniz ile birlikte markalaşmanıza katkı sağlaması da gerekmektedir. Kurumsal web tasarım sayfasından sosyal medya yönetimi hizmetinin marka ve web tasarım ile birlikte yürüdüğü örnekleri inceleyebilirsiniz.

sosyal medya yönetimi
sosyal medya yönetimi ankara

Her sektörün farklı dinamikleri olduğu gibi kurumunuzun hitap ettiği kitle de farklı olabilir. Bu aşamada hedef kitle analizi yaparak hitap etmek isteğinizi kesimin cinsiyetine, yaş aralığına, ilgi alanına veya çok daha spesifik özelliklerine göre paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu da size gereksiz harcama yapmadan en doğru hedef kitleye ulaşma imkanı sunar. Hedef kitlenin belirlenmesi hangi sosyal medya mecrasının daha aktif olarak kullanılması gerektiğiyle ilgili de önemli ipuçları verir. Hitap ettiğiniz kitlenin daha aktif olduğu sosyal medya platformlarında faaliyet göstermek ve paylaşımlar yapmak kurumunuzun hedef kitlesine en hızlı ve kestirme yoldan ulaşabilmesini sağlar.

Doğru Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Doğru sosyal medya stratejisi için sektör ve hedef kitle analizi yaparken, markanızın değeri, prestiji ve pazarlama stratejileri de önemlidir. Sosyal medya yönetimi günümüzün en önemli pazarlama stratejilerindendir. Bu sebeple kurumunuz için belirlenecek sosyal medya stratejisi hali hazırda var olan pazarlama stratejinizle bir bütünlük oluşturacak şekilde geliştirilmelidir.

Sosyal medya yönetiminde doğru stratejinin belirlenmesininden sonraki aşama bu stratejilerin uygulanması yani hesap yönetimidir. Bu aşamada  içerik yönetimi, diyalog yönetimi ve reklam yönetimi belirlediğiniz stratejinizi uygulamanızı ve aksiyon almanızı sağlayacak en önemli unsurlardır.

Hedef kitlenize ulaşmak için yapacağınız paylaşımların vermek istediğiniz mesajı en doğru şekilde ulaştırması için içerik yönetimi konusuna hassasiyet göstermelisiniz. Sosyal medya 7/24 canlı bir dünyadır ve bu dünyada aktif olabilmek için düzenli paylaşımlarda bulunmalısınız. Yapacağınız paylaşımların niceliği kadar niteliği de önemlidir. Doğru sosyal medya yönetimi için paylaşımlarınızın hitap ettiğiniz hedef kitleye ulaşması yeterli değildir, aynı zamanda marka imajınızı ve kurumsal kimliğinizi de temsil etmesi gerekmektedir. Bu sebeple, yaratıcı, kaliteli ve görsel/yazılı içerikleri organik olan paylaşımlara ihtiyacınız vardır. 

Sosyal medya paylaşımlarınızın hedef kitlenize ulaşmasını takiben dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri diyalog yönetimidir. Diyalog yönetimi bir anlamda kurumunuzun müşteri ilişkileri yönetimidir. Potansiyel müşterilerinizle sosyal medya üzerinden sürdürülebilir bir ilişki kurabilmek içn markanızın ve kurumsal kimliğinizin değerleriyle uyumlu bir üslup geliştirmeli ve hedef kitlenize doğru şekilde hitap etmeniz gerekmektedir. 

Sosyal medya stratejilerinizi en aktif ve etkili uygulayabileceğiniz alan sosyal medya reklamlarıdır. Doğru reklam yönetimi stratejileri sayesinde, ürettiğiniz organik içeriğiniz veri akışının son derece hızlı olduğu sosyal medya mecralarında kaybolmaz, emekleriniz boşa gitmez. Bu anlamda, reklam yönetimi sosyal medya yönetiminin anahtarıdır. Sosyal medya reklamları kurumlar için ekstra maliyet gibi gözükse de, geleneksel medya yöntemlerine kıyasla daha ekonomik ve geri dönüşünü daha hızlı alabildiğiniz bir yatırımdır.

Sosyal Medya Yönetim Analizi

Sosyal medya yönetiminde paylaşımların analizini yapmak ve uygulanan sosyal medya stratejisinin etkilerini takip etmek bu hizmetin kurumunuza nasıl katkı sağladığını anlamak adına önemlidir. Bu aşamada yapılan paylaşımların ayrıntılı analizi yapılmalı, müşteri yorumları, geri bildirimler ve şikayetler dikkate alınmalıdır. Bu analizler sonucunda belirlenen sosyal medya yönetim stratejisi, kurumunuzun hedeflerini karşılamada yetersiz kalıyorsa değiştirilmeli, hedefler doğrultusunda olumlu sonuç veriyorsa geliştirilmeli ve etki alanının arttırılması hedeflenmelidir.

Web Tasarım

Size en uygun web tasarım paketlerimden dilediğini seçebilir, hızlı ve ekonomik web sitene anında sahip olabilirsin.

Google Reklam

Google reklamlarınızı yönetebilir, detaylı raporlama ile daha çok kişiye daha az ücretle ulaşmanızı sağlayabilirim.

Seo Hizmetleri

Arama motorlarına uygun, Google sıralamalarında şirketinizi/sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

WordPress Düzenleme

Size gönderdiğim temalar içerisinden istediğinizi seçip sitenizi hemen açtırabilirsiniz. WordPress site paketleri daha ekonomik ve hızlı olacaktır.

Facebook Reklamları

Facebook reklamlarınız için, hareketli gif, tanıtıcı görsel hazırlayabilir ve size uygun bütçe planlaması, raporlama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik

Logonuzdan kartvizitinize ve faturanıza kadar tüm kurumsal kimlik ögelerinizi en iyi şekilde tasarlayıp kullanıma ve baskıya uygun halde teslim ediyorum.

Broşür Katalog Afiş Tasarımları

İsteğinize uygun broşür, katalog, afiş, insert tasarımları. Baskı süreçlerinin kontrolü.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarınızın yönetimi, reklamları ya da takipçi ve beğeni sayılarının yükseltilmesi çalışmalarını en ucuz fiyatlarla sunuyorum.

İçerik Yönetimi

Özgün içerik yazılar / metinler oluşturuyor, dilerseniz bize bağlı olan yüksek hitli web sitelerimizde tanıtım yazısı yayınlayıp sitenize backlink kazandırabiliyorum.